fbpx

5 ЗНАКА, ЧЕ НЕ СЕ ХРАНИМ ПЪЛНОЦЕННО

Здравейте, приятели!

Много често хората се оплакват, че нямат воля, че не могат без сладко или тесто, че са много лакоми и т.н. Всичко това са етикети, които сами си поставяме. Тези етикети идват от нашите хранителни навици и изборите, които правим ежедневно в храненето си. Така изпадаме в определени състояния, които ни карат да чувстваме глад, дискомфорт и др. От наблюденията ни до момента и работата със стотици клиенти виждаме, че хората масово допускат почти едни и същи грешки в храненето си преди да работят с нас. В тази статия ще ви покажем кои са признаците на непълноценното хранене и как да се справим с тях.

ЗНАК №1: ОГЛАДНЯВАМЕ МНОГО БЪРЗО СЛЕД ЗАКУСКАТА
Денят ни започва със закуската, това е храненето с което стартираме и трябва да заредим организма си с енергия, а често не го правим както трябва. Обикновено закуската или липсва, или е кафе, или пък мляко с мюсли. Ние мислим, че сме яли малко и няма да напълнеем, но това е заблуда. Много хора не осъзнават колко много излишна храна изяждат между основните хранения, в следствие на непълноценна закуска. Обикновено след като сме закусили мюсли или нещо подобно, докато отидем в офиса вече пак сме огладнели. И докато се усетим вече сме посегнали към кутията с бонбони или бисквитите, които някой е донесъл. Тогава казваме, че не можем без сладко, че нямаме воля и тн.
Защо става така?
Сутрин нивата на кортизол – хормонът на стреса, са най-високи, защото за да се събудим, нивата му трябва да се повишат. Когато закусим пълноценно (с всички 114 хранителни вечества, които тялото ежедневно търси) ние помагаме на нивата на кортизола да се намалят, да започнем деня с енергия и да не прибягваме до бързите въглехидрати като решение на проблема. Същевременно една балансирана закуска контролира и нивата на кръвната захар и инсулин, което води до много по-балансирани нива на енергия и апетит през целия ден

ЗНАК №2: ПОСТОЯНЕН ГЛАД ЗА ВЪГЛЕХИДРАТИ
Често срещано явление е глада за въглехидрати в следобедните и вечерните часове. Макар, че сме си приготвили риба със салата, не можем да си избием от главата мисълта за шоколад или някое кексче, вафличка. Всъщност гладът за сладко по това време показва две неща:
1. Най-вероятно не приемате достатъчно протеини в храненето си.
2. Нямате следобедна закуска или поне имате непълноценна следобедна закуска. От което зависи дали ще имате енергията, която ви е необходима. Вече знаем, че е добре да се храним на всеки 3 /4 часа, за да имаме добре работещ метаболизъм. Следователно добре е да имаме една следобедна междинна закуска и тя да е богата на протеини, за да се чувстваме добре, заредени с енергия и за да вечеряме правилната вечеря, без да търсим хляб или десерт.

ЗНАК №3: ПОСТОЯННА НУЖДА ОТ ПОХАПВАНЕ
Като имате предвид предходния знак, ето от къде идва и този. Не сте яли
от обяд и вече сте освирепели и уморени, затова си режете парче
кашкавал/ малко филе или шепа ядки докато приготвяте вечерята или си
купувате нещо по пътя от офиса към вкъщи. Не осъзнавате, че това са все
храни, които изглеждат малки, но са истински калорийни бомби. А след тях
добавяме и вечерята, което значи, че определено надвишаваме
количеството храна от което имаме нужда.
Това лесно може да се поправи, като си планирате една богата на протеини следобедна закуска.

ЗНАК №4: ЯДЕНЕ КЪСНО ВЕЧЕР
Късната, обикновено втора вечеря към 9 -10 ч. е изключително вреден
навик. В повечето случаи тогава се случва да изядете нещо, което
най-много избягвате – сладко например. Вярвате или не, тази втора вечеря
отново е провокирана от непълноценното ви хранене през целия ден до
момента и особено от интервала между обяда и вечерята – тук отново идва
ред да кажем колко е важно да подхраним метаболизма с едно малко
следобедно хранене около 3-4 часа след обяда. Важно е то да е малко и
богато на протеини, за да ни зареди за останалата част от деня, така че
да правим правилния избор за вечеря. Не случайно едно време следобедната
закуска е била толкова важна,  затова на децата им се дава следобедна
закуска, техния организъм е като нашия – защо тогава като пораснем
решаваме, че вече можем да ядем каквото ни падне и да пропускаме хранения? Не е логично – нашия организъм е същия като на децата и нуждите за чести хранения и за здравословна храна си остават.

ЗНАК №5: БУДИТЕ СЕ ПРЕЗ НОЩТА И СЕ ОТПРАВЯТЕ КЪМ ХЛАДИЛНИКА
Често срещан признак при хората на диета, поради това, че ограничават калориите прекалено много. Типично е за жени, които са свели мазнините и въглехидратите в храненето си, до поднормено количество. Всеки макро и микронутриент е важен за определени процеси в тялото ни, затова едно балансирано хранене трябва да включва всичко в необходимите количества и набавено от подходящите източници. Когато някои макро или микронутриенти липсват, се нарушава балансът на организма и започват да се появяват дефицити, тогава тялото търси начини да запълни празнините по някакъв начин и се получава дисбаланс.
Ако имате проблема с буденето късно от глад, бихме препоръчали да увеличите малко калориите, които приемате. Добавете повече полезни мазнини към вечерята например, може да ядете сьомга със зелена салата/ зеленчуци, да добавите лъжица зехтин. Това не означава да се тъпчете, а да премислите от къде си набавяте хранителни вещества.

ПРИ ВСИЧКИ ПОЛОЖЕНИЯ ОБАЧЕ…
Ако усещаш някой дори само един от тези признаци, че храненето ти не е пълноценно, ако усещаш следобедна умора, ако искаш да коригираш и теглото си, то още сега ти предоставяме възможност да се запишеш за безплатен опознавателен разговор с треньор от нашия екип, на който да споделиш какво точно се случва при теб и заедно да открием възможните решения КЛИКНИ ТУК И ЗАЯВИ БЕЗПЛАТЕН ОПОЗНАВАТЕЛЕН РАЗГОВОР

РЕЗУЛТАТИ НА КЛИЕНТИ​

Всички твърдения за контрол на теглото се отнасят за Програмата за управление на теглото на Herbalife Nutrition, която включва наред с други неща балансиран режим на хранене, редовни упражнения, достатъчно количество течности на ден, използване при необходимост на хранителни добавки, както и подходяща почивка.
Възможно е резултатите да са различни на отделните хора.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *